Aile hekimleri ŞOKTA

10 Eylül 2021
13
Kez Okundu

Aile hekimleri ŞOKTA

 

İki yıla yakın süredir pandemiyle mücadele eden aile hekimleri, alkış beklerken, 30 Haziran 2021’de yayımlanan “Aile Hekimliği Sözleşme ve Ödeme Yönetmeliği” ile büyük şok yaşadı…

 

Konuyla ilgili olarak İstanbul Aile Hekimliği Derneği ile  (İSTAHED) Aile Hekimliği Çalışanları Sendikası (AHESEN) ortaklaşa açıklama yaptı:

 

Aile Hekimliği Çalışanları olarak bu duruma gerçekten hiçbirimiz anlam veremedik, veremiyoruz…

Aile hekimliği çalışanlarına bugüne kadar verdikleri ve halen yoğun olarak vermeye devam ettikleri olağanüstü emekler için ödül bu.

 Ceza Yönetmeliği mi? Neden? Niçin?

Bu yeni yönetmelikle yapılan değişikliklerin tamamına yakını bizim aleyhimize…

– Basında veya sosyal medyada izinsiz bilgi veya demeç vermek 50 ceza puanı !!! ( sahte evrak düzenlemek, işe alkollü gelmekle eş görülmüş bu eylem)

sağlık çalışanının halkımızı bilgilendirmek için basına konuşması veya bilgi vermesi ne kadar büyük bir suçmuş meğer.

– Üstelik aynı eylemi bir kez daha yaparsa iki kat ceza puanı veriliyor.

– Yeni yönetmelik ile iki yıllık sözleşme süresi içinde 5 kez aynı veya farklı sebeple ceza puanı alırsa iş akdi sona erme tehdidi ile karşı karşıya kalıyor

– Herhangi bir sebeple 150 ceza puanı alırsa iş akdi sona erme tehdidi yine karşımızda

– Entegre hastanede çalışan aile hekimliği çalışanları 2 yıllık sözleşme süresince 5 kez nöbete mazeretli veya mazeretsiz gitmediği zaman iş akdi sona eriyor. Mazeretin yok sayıldığı bir hukuk devleti olabilir mi !!!

– Bakanlık müfettişlerinin herhangi bir sebeple soruşturma başlatması ve bu soruşturma sonucunda iş akdini sona erdirebilmesi tehdidi yine karşımızda bu yönetmelik ile.

– Herhangi bir sebeple açığa alınan Aile hekimliği çalışanı 4 aya kadar görevden uzaklaştırılabiliyor ve bu dönemde hiç bir hak edişini alamıyor, yargısız infazla karşı karşıya kalıyor.

– İl sağlık müdürlükleri hem soruşturma başlatıyor, hem ceza veriyor, hem sözleşme feshi yapıyor. Bunlara itirazlar da yine il sağlık müdürlüğüne yapılıyor.

– Cezaevi aile hekimliği birimlerinin gider ödenekleri %80 azaltıldı. Bu şekilde o birimlerde çalışacak aile hekimi bulmak imkansızlaşacak. 

– Ayrıca günlük mesai saatlerinin tamamının harcanmasına rağmen istenilen oranda yapılamayacak kronik hastalık izlemlerini yapamadığımız zaman %10 gelir kaybına uğrayacağımız madde içeriyor bu yönetmelik. Bakın yapmadığımız için değil yapamadığımız yapamayacağımız izlemlerden dolayı maddi kayıp yaşayacağız.

Bunlar bu pandemi döneminde bize reva görülen yönetmelikten birkaç madde.

Yine Aile Hekimliğinin 11 yıllık sürecinde Aile Hekimliği Çalışanları hem özlük hakları hem elde edilen gelir konusunda maalesef hep geriye gitmiştir. Sürekli eklenen görevlere rağmen ücret kayıpları giderek artmaktadır.

Verileceği belirtilen ek ödemeler konusunda da kamuoyuna herkese verildiği algısı yapılmış ancak ödemeler için birçok şart konarak ek ödemelerin Aile Hekimliği Çalışanlarına ödenmemesi için idare elinden geleni yapmıştır.

İşte biz tüm bu nedenlerden dolayı iş bırakıyoruz ve bakanlığımız sesimizi duymadığı ve olumlu adımlar atılmadığı takdirde  her türlü hukuki ve eylemsel mücadelemize devam edeceğimizi devam edeceğimizi tüm kamuoyuna saygıyla duyuruyoruz.

 

Etiketler
· ·

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir