250 x 250 Reklam Alanı

Hekimce oruç tutmasında sakınca  görülmeyen düşük riskli şeker hastalarının, Ramazanda iftar ve sahur arası bol  süt tüketmesi önerildi.

Namık Kemal Üniversitesi Tıp Fakültesi Endokrinoloji ve Metabolizma  Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Said Zuhur, AA muhabirine yaptığı açıklamada,  Uluslararası Diyabet Federasyonunun, özellikle ramazan ayı için şeker hastalarını  çok yüksek, orta ve düşük riskli gruplara ayırdığını ve kan şekeri aniden çıkıp  inmeyen, ilaçla kan şekerini dengede tutabilen düşük riskli hastaların  hekimlerine danışarak oruç tutabileceğini söyledi.

Doç. Dr. Zuhur, kan şekeri, yaşam tarzı da denilen tıbbi beslenme  tedavisi, egzersizi ile kontrol altında olanlar ve insilün salgısını artırmayan  ilaç kullanmayan hastaların düşük risk grubunda olduğunun altını çizdi.

Diyabet hastaları sahuru geç saatte yapmalı
Oruç ibadetini yerine getirecek şeker hastalarına ramazanda beslenme  önerilerinde bulunan Zuhur, diyabetlilerin sahuru geç yapmalarını tavsiye etti.

Oruç tutacak şeker hastalarının, iftarda basit karbonhidratlar denilen  rafine şeker içeren ve şekerli içeceklerden, tatlılardan uzak durması  gerektiğinin altını çizen Zuhur, “Özellikle iftar ve sahur arasında bol miktarda  süt tüketmeleri gerekiyor.  Sahuru olduğunca geç yapmaları gerekiyor. Sahurda  özellikle kompleks karbonhidrat içeren gıdalar örneğin sebze ve tahıl  tüketmelerinde fayda var.” diye konuştu.

Zuhur, hastaların ilaç kullanım değişikliklerini ise ramazana  başlamadan yapmaları tavsiyesinde bulundu.

Yüksek riske sahip hastalar için tehlikeli
Yüksek risk grubundaki şeker hastalarının ise oruç tutma konusunda  ısrarcı olmamaları gerektiğini ifade eden Zuhur, şunları kaydetti:

“Risk grubunda olanlar özellikle gebeler, kronik hemodiyaliz  hastaları, kan şekeri çok oynak olan hastalar, aşırı güç gerektiren işlerde  çalışanlar ve ramazan ayı öncesindeki üç ay içerisinde ciddi kan şekeri düşüklüğü  veya kan şekeri yüksekliği yaşayan hastalardır. Oruç tutmak istiyorlarsa bu  hastalar özellikle eğitilmelidirler. Bazı gruplar var ki bunların oruç tutmasında  ciddi şekilde sakınca vardır. Bunlar diyabetli gebeler, kronik hemodiyaliz  hastaları gibi hastalardır.”

Ramazanda sakınılması gereken şeyler nedir?

Bu alana reklam verebilirsiniz!
468 x 60 Reklam Alanı