250 x 250 Reklam Alanı

HAMİLELİKTE İLK AY BESLENME

Özellikle gebeliğin ilk dönemlerinde anne adayları iştah kaybı, mide bulantısı, kusma gibi sorunlarla karşılaşılmaktadır. Bu gibi sıkıntılar gebeliğin ilk aylarında gayet normaldir. Anne adayları gebeliğin ilk üç ayında bu tarz sorunlarla karşılaşabilir. Hatta gebeliğin ilk dönemlerinde anne adayları kilo alması gerekirken kilo kaybı gibi sorunlarda yaşayabilir. Dördüncü aydan itibaren kusma ve mide bulantısı gibi sorunlar azalmaya başlar ve annenin kapanan iştahı açılarak normale döner. Bu aydan sonra anne düzenli olarak kilo almaya başlar.

Anne adayları hamile olduğunu öğrendikten sonra ne yiyip içeceği konusunda telaşa kapılabilir. Hamilelik döneminde sağlıklı beslenmek oldukça önem arz etmektedir. Bu dönemde ne az ne de çok dengeli beslenmeye dikkat edilmesi gerekmektedir. Hamileliğin ilk aylarında beslenmenin yanında demir ihtiyacınızı karşılayacak vitaminler ve folik asit kullanmak da oldukça önemlidir. Hamilelik de süt ve süt ürünleri, sebzeler, meyveler, protein ihtiyacınızı karşılamak için et ürünlerinin bolca tüketilmesi gerekmektedir. Bunun yanında çikolata, hamur işleri, cips, pişmemiş et içeren yemekler tüketilirken dikkat edilmelidir. Gebelik döneminde sigara kullanımı kesinlikle yasaktır. Bunun yanında alkol de kesinlikle kullanılmamalıdır.

Gebelik de bol bol su içmenin de büyük faydaları vardır. Hamilelik döneminde bol su tüketerek kabızlık sorunu yaşamazsınız, bol su tükettiğiniz için bebeğinizin suyu azalmaz, midenizle ilgili sorun yaşamazsınız. Hamilelik de su içmenin bunun gbi daha birçok yararı bulunmaktadır.

Sağlıklı bir hamilelik diyeti için sihirli bir formül yoktur. Aslında sağlıklı beslenmenin temel ilkeleri hamilelik sırasında da aynı kalır. Özellikle Meyve, sebze, tam tahıllar ve yağsız proteinlerin tüketilmesi gibi. Ancak hamilelik diyetinde birkaç besin özellikle kullanılmalıdır. Bu besinler ve bunların yararları aşağıda incelenmiştir;

Folat ve folik asit – Doğum kusurlarını önler.

Folat, nöral tüp kusurları önleyen, beyinde oluşabilecek ciddi anormallikler ve omuriliği korumaya yardımcı olan B vitaminidir. Hamilelik diyetinde folat eksikliği erken doğum riskini ve düşük doğum ağırlığı riskini arttırabilir. Güçlendirilmiş besinlerde bulunan folatın sentetik hali folik asit olarak bilinmektedir.

Ne kadar ihtiyacınız vardır: Gebelik öncesinde ve gebelik boyunca günde 800 mikrogram folat veya folik asit alınmalıdır.

İyi kaynaklar: Folik asitlerin en önemli kaynakları güçlendirilmiş tahıllardır. Yeşil yapraklı sebzeler, turunçgiller, kuru fasulye ve bezelye doğal folat oluşan en iyi kaynaklardır.

 

Bu alana reklam verebilirsiniz!
468 x 60 Reklam Alanı