Gaziantep Büyükkent Belediyesi, 12-15 Eylül 2019 tarihleri içinde dünyanın en önemli gastronomi merkezlerinden biri olma hedefiyle Gaziantep Valiliği Koordinasyonunda ve Gaziantep’i Geliştirme Vakfı (GAGEV) ile ortaklaşa iş içinde, GastroAntep Uluslararası Gaziantep Gastronomi Festivali’nin ikincisini düzenliyor.
Gaziantep, Dünya Bankası’nın belirlediği en rekabetçi 7 şehrinden biri olmanın yanında UNESCO’nun gastronomi kategorisindeki Yaratıcı Şehirler Ağı’ndaki dünya çapındaki 116 şehrin içinde yer alıyor. Mezopotamya’nın en önemli destinasyonlarından kabul edilen Gaziantep, gastronomi alanında da kapılarını dünyaya GastroAntep ile açıyor. Festival kapsamında geleneksel lokantalar, yerel besin ürünleri ve zengin Gaziantep kültürü ziyaretçilerin beğenisine sunuluyor. GastroAntep’in kurumsal sponsorluğunu Kültür ve gezim Bakanlığı, Türkiye Belediyeler Birliği (TBB), Türkiye seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) ve İpekyolu Kalkınma Ajansı üstleniyor.

Gaziantep gastronomi dünyasında yerini alıyor

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Fatma Şahin ve Gaziantep Valisi Sayın Davut Gül’ün liderliğindeki festival, uluslararası düzeyde yeme içme sektörünün ileri gelenlerine ve ziyaretçilerine unutamayacakları bir gastronomi deneyimi yaşatacak. Dünyaca ünlü Michelin yıldızlı şefler, yine dünyaca ünlü pasta şefleri, UNESCO Gastronomi Şehirleri, yerli ve yabancı basın temsilcileri, Türkiye’nin gastronomi profesyonelleri ve şefleri, üniversiteler, gurmeler, gastronomi yazarları, Gaziantepli tarım üreticileri ve Türkiye’nin farklı noktalarındaki Gaziantep mutfağının temsilcilerini bir araya getirecek. Hem de festivalde, Dünya UNESCO Gastronomi Şehirlerinin Gaziantep‘in yöresel ürünleriyle düzenleyeceği workshop etkinliklerinin yanı sıra festival kapsamında Gaziantep sokak yemeklerinden besin ürünlerine kadar tohum, ziraat, hasat konularında uzman mevzuşmacıların yer alacağı seminerler gerçekleştirilecek.

Gaziantep ürünleri Michelin yıldızlı şeflerin mutfağında

Geziler, müze ziyaretleri, açık oturum ve seminerler, atölyeler, şovlar, kadın ve çocuklar için atölye çalışmaları, konserler ve pek çok keyifli etkinlik festival programında yer alırken, Michelin yıldızlı şefler tümüyle yerel ürünler kullanarak workshoplar düzenleyecek. Dünyanın yalnızca mahalli ürünlerle gerçekleştirilen tek gastronomi yarışması ‘Local Chef’ GastroAntep Festivali kapsamında gerçekleştirilecek. Dünyanın farklı bölgelerinden şeflerine ve üniversitelerin gastronomi bölümü öğrencilerine yönelik yarışmalar yapılacak. Böylece GastroAntep Festivali, Gaziantep’in gastronomi kültürünün yanı sıra yörenin tarımsal gıda ürünlerinin dünyaya açıldığı bir platform olma özelliği de taşıyacak. Ek olarak GastroAntep Festivali ile Türkiye’deki gastronomi öğrencilerine global platformlarda staj imkânı da sağlanacak.

Bu alana reklam verebilirsiniz!
468 x 60 Reklam Alanı